Je spousta věcí, které se o vlasech ví, ale moc se nešíří. Slyšíme to možná tak na základní či střední škole a pak to stejně zapomeneme. Připomeňme si pár těchto zajímavostí!
Když se řekne „vlasy„, tak si člověk rozhodně nepředstaví chemické prvky, že ano? Faktem však je, že lidský vlas je vlastně taková chemická hříčka – skládá se z poloviny z uhlíku, z 21% z kyslíku, dále z dusíku, vodíku a síry. Přitom je vlas mrtvý, vyjma té části, která se drží v hlavě.
Věděli jste, že zdravé vlasy jdou po namočení natáhnout až o 30% své původní délky? A to už je docela velké číslo!
Je známo, že díky vlasům lze identifikovat člověka, a to díky DNA v nich obsažené. Vlas totiž obsahuje informace o všem, co kdy bylo ve vašem krevním oběhu, a to včetně drog, proto se často využívá k podávání důkazů. Nelze však podle nich rozeznat pohlaví jedince, jelikož vlasy žen i mužů mají identickou strukturu. Asi od sebe nejsme tak odlišní, jak si myslíme. 🙂
Životnost každého vlasu je pět let, přičemž 90% vlasů roste neustále, zatímco zbylých deset procent jen tak odpočívá. Vlasy rostou průměrně 2-5mm za den, 1,25cm za měsíc a 15 centimetrů za rok. Bohužel (nebo naštěstí) to tak není u každého.
A víte, kdy se vám vlasy začínají tvořit? Je to už v pěti měsících od vašeho stvoření, což je doba, kdy jste ještě byli v matčině děloze.